11 Haziran 2016 Cumartesi

AHŞAP'IN SANATA DÖNÜŞTÜĞÜ SERGİ

Türkiye'de tek sayılan ahşap'tan yontma eserleri ile ünlü, otuzun üzerinde kişisel ve karma sergilere imza atan hattat sanatçısı ve eğitmen Devrim Erakalın Panora AVM'de sergilerine bir yenisini ekledi. Ankara'daki 3'üncü ve en büyük sergisini gerçekleştiren sanatçı eski evlerin yıkımından çıkan ahşapları yontarak oluşturduğu 32 eseri Ankaralı sanat severlerle buluşturdu.

-Kuratörlüğünü Rahmi Çöğendez'in yaptığı Panora alışveriş merkezinde gerçekleşen sergiye Ankaralı sanatseverlerin ilgisi yoğundu.
-Ramazan ayında sergilenmesiyle anlamlı bir sergi oldu .
-Hattat sanatının ahşap yontu olarak uyarlanmasıyla çağdaş eserler orataya koyan Erakalın'ın en göze çarpan eserleri Osmanlı Devlet armasıyla, nazar ayeti.
-S
anatçı Ankaralıların eserlerine gösterdiği ilgiden mutluluk duyduğunu belirti. Eserlerini yıkılmış evlerden çıkan ahşaplardan yapan sanatçı, bunun sebebinin onları tekrar yaşama döndürmeyi amaçlaması olduğunu söyledi.
-Ramazan ayında sergilenen sergide
Kültür Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü sanatçıları'nın sema müziği dinletisi ve semazen gösterisi gerçekleştirmesi ile konuklar keyif dolu anlar yaşadı.

-Erakalın en çok ilgi gören eseri olan Osmanlı Devlet armasını tek parça ceviz ağacı olan, 70 yıllık yıkılmış bir evden çıkan tavan tahtasını oyarak yapmıştır.
Fotoğraf/Haber


Tarkan AYDINONAT


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder