6 Eylül 2009 Pazar

GÖRSEL İLETİŞİM VE TASARIM


sadece vakıf universitelerinde var, adı da marjinal, karizmatik, ne guzel visual communication design diye yetenekli yeteneksiz pek cok kimseyi cezbeden bir bolum.
oysa cok zordur, yetenek, sabir ve candan gonul vermeyi gerektirir. bu hususta gittiginiz universitenin de payi buyuk elbette. kimileri genel bir iletisim fakultesi bolumu sanip, her seyden birazcik veriyor, kimileri gorsel tasarim, grafik derslerine agirlik veriyor.
yetenek her sekilde gerekli.

gorsel iletisim tasarimi ogrencisi olmak, entellektuel birikime sahip ve acik olmayi gerektirir. sinemayi, resmi, fotografi iyi bilmek, ayrinti cambazi olmayi sevmek, yenilikleri kurcalamak, projeler icin aylarca sabahlamayı, sayisiz cikti ve kayitla, engin bir sabri zorunlu kilar.
sinirleriniz bozulur, aglarsiniz, gunlerce bilgisayar karsisinda bir de okula oraya buraya kosturarak bunyenizi sarsar, hastalanirsiniz kimi kez.
gercek dunyayala bilgisayar ekrani arasinda ayrim yapamayacak kadar yorulursunuz.
pixeller, buyutme-kucultme hatalari, gorsel efektler, uc boyutlu animasyon programlari...
bir ufacik hatayla tum oyun nasil bozulur gorursunuz, haydiii yeni bastan.

zor bir bolumdur esasinda, hocalarin istedigi asla sunulan degildir.
zannimca hocalar da ne istediklerini tam bilmiyor ve fazla utopik seyler bekliyorlar.
yaparsiniz, bir suru masraflara girer, harcliginizi oyle eglenceye, gezmeye degil-kaldi ki vakit nerdeee- odevlere harcarsiniz.
o sinav gunleri yok mudur, proje teslim gunune kadar insanin sinirleri allak bullak olur.
verirsiniz rahatlarsiniz ama

sonra da bir bosluk...
guzel, seveni icin eglenceli, yaraticiligi korukleyen bir bolumdur. genctir, dinamiktir, turkiye'de ozeldir.
"aaa gorsel iletisim tasarimi mi? harika" seklindeki iltifatlari duyarsiniz bolca
amma ve lakin zorlugu, guzelligi esit.
secim yetenege, gelecekten beklentilerin sesine kalmis
insanin icindeki sese...

Gayet güzel ve beğendiğim bi açıklama düşüncelerimi tam olarak yansıtmış ekşi sözlükten bir arkadaş.Bu bölüm herkes için değil bunuda söylemek lazım,bir çok kişi 'zevkli dir herelde yaparız len'
düşüncesiyle girip bölümün zorluğunu görünce fikir değiştirirler yada değiştirmeyip kendilerine de bizede yazık etmiş olurlar.Hocaları hasta etmeyi iyi bildikleri için extra projelere bizi de katmış olurlar:)Bölümün en güzel özelliklerinden biride sözel derslerinde size kattığı düşünsel yararlardır.Tabiki üniversite ortamında her bölümün için de her derste almasını bilene böyle düşünsel tecrübeler vardır ama bu bölümde iletişim ve sanat dallarında okuduklarınız ufkunuzu geliştirir,görsel algınız gelişir,konulara çok yönlü bakmayı öğrenirsiniz vb..

Kısa ama özlü bi anlatım oldu.Tercih etmek isteyenlere yazıyı okumak faydalı olur:)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder